Celulitida a jak na ni

Výskyt celulitidy souvisí s činností lymfatického systému. Tento systém tvoří lymfatické cévy a uzliny, z toho asi 80% je přítomno v kůži a podkoží a 20% je v blízkosti vnitřních orgánů, doprovázející žíly a tepny. Tyto cévy sbírají z tkání přebytečnou tekutinu, která proniká stěnami krevních cév do okolí. V průběhu lymfatických cév jsou uzliny, které filtrují lymfatickou tekutinu a čistí ji od odumřelých buněk, škodlivých látek a pevných částeček.

Výskyt celulitidy souvisí s činností lymfatického systému. Tento systém tvoří lymfatické cévy a uzliny, z toho asi 80% je přítomno v kůži a podkoží a 20% je v blízkosti vnitřních orgánů, doprovázející žíly a tepny. Tyto cévy sbírají z tkání přebytečnou tekutinu, která proniká stěnami krevních cév do okolí. V průběhu lymfatických cév jsou uzliny, které filtrují lymfatickou tekutinu a čistí ji od odumřelých buněk, škodlivých látek a pevných částeček. Pod levou klíční kostí je malá spojka vedoucí lymfu do krevní cévy. Vzniká tak uzavřený systém, kterým se lymfa vrací zpět do žilního systému Přebytečná tekutina je pak odváděna ledvinami z těla. Tento systém nemá pumpu (jako srdce u krevního systému),  která by lymfu v cévách poháněla. Proto je důležitý pohyb, při kterém se svaly smršťují a uvolňují, čímž masírují cévky, které pumpují lymfu v systému. Podobný princip se uplatňuje i v žilách dolních končetin, kdy se při pohybu odvádí odkysličená krev z nohou. Pokud tomu tak není, krev se městná v žilách a to vede k otokům a křečovým žilám.

Jak vzniká celulitida?

Krevní a lymfatické cévy zásobují živinami podkoží, což je vrstva mezi svalem a pokožkou, kde právě vzniká celulitida. Podkožní vazivo se skládá s kolagenových a elastických vláken. S přibývajícím věkem se ale jejich produkce zpomaluje a dochází k přirozenému stárnutí kůže, tvorbě vrásek a ztrátě pevnosti a pružnosti kůže. Při ztrátě pružnosti chybí svalům protitlak. Tukové buňky se shlukují do hroznů a podkoží je nedostatečně prokrveno. Produkci elastinu a kolagenu  a tím i mladistvý vzhled a pružnost pokožky do značné míry ovlivňuje kyselina křemičitá, která je spolu s vápníkem a hořčíkem zodpovědná za proces látkové výměny. Dobrým zdrojem této kyseliny je čaj s přesličkou rolní, pýrem a konopicí (lze jej zakoupit v lékárně pod názvem MODELIN).

Významný vliv na tvorbu celulitidy mají také ženské hormony estrogeny, které zvyšují propustnost stěn krevních cév a ovlivňují pružnost vaziva. Proto se celulitida začíná manifestovat již v období puberty. Dívky dospívají a přibývají na hmotnosti.Shluky tukových buněk utlačují krevní a lymfatické cévy, ty se deformují, čímž se zpomalí přísun živin a kyslíku. Ztíží se odvod toxinů a ve tkáních zůstává tekutina a odpadní látky, tuky jsou nedostatečně odbourávány. Ložiska zbytňují a jsou doslova uvězněna v síti tuhého vaziva.Ty na sebe vážou vodu a na povrchu se vytvářejí nerovnosti (celulitida).

Celulitida postihuje ženy všech věkových kategorií. Neprojevuje se jen u žen s nadváhou,, ale i u velmi mladých a štíhlých žen.

Příčiny vzniku celulitidy?

 • Dědičnost (dědí se typ postavy a rozložení tuku na těle)
 • Nedostatek pohybu
 • Nadváha a její kolísání, při kterém se tukové buňky  nerovnoměrně naplňují, ale i vyprazdňují (ne však každá obézní žena má celulitidu)
 • Hormonální změny a hormonální přípravky
 • Nesprávná strava
 • Nedostatek tekutin
 • Sedavé zaměstnání
 • Dlouhé stání na místě
 • Vysoké podpatky
 • Zaškrcující spodní prádlo
 • Dlouhé lety
 • Těhotenství
 • Nikotin
 • Stres
 • Zhoršující se životní prostředí
 • Křečové žíly a metličky

Jak s celulitidou bojovat?

K prevenci a boji s celulitidou se doporučuje systematická a komplexní péče:

  1. Lymfatické masáže ruční a přístrojové
  2. Komprese
  3. Speciální cvičení
  4. Povrchová péče
  5. Správná životospráva
  6. Dodržování pitného režimu

Lymfatické masáže

Je to velmi jemná masážní technika. Mírnými tahy a jemnými tlaky na kůži se aktivují zakončení lymfatických cévek, které odvádějí lymfu do sběrných lymfatických uzlin. Dochází k mechanickému rozvolnění tukových ložisek a k odvádění tekutin, které se na něj vážou. Nejprve se uvolní centrální uzliny ( krční a tříselné ), aby se měla kde vést nahromaděná tekutina, která  se pak spolu s toxickými látkami dostává zpět do krevního řečiště a odtud ledvinami a močí ven z těla.

Komprese

Kompresní punčochy stlačí po lymfodrenáži vyprázdněné podkoží a nedovolí dalšímu      prosáknutí. Patří mezi základní opatření a je nejúčinnější, když je přiložená ihned po masáži. Nedovolí, aby kůže ochabovala a přispívá k lepší činnosti mízní drenáže a žilního návratu. Na trhu jsou dostupné stahovací legíny a kalhoty různých barev a síly. Kupujte je vždy ve zdravotnických potřebách, kde vám poradí.

Cvičení

Udržuje lymfatický a cévní systém podkoží v aktivitě. Vhodné je cvičit v kompresních punčochách. Je vhodná rychlá chůze, plavání, jízda na kole, powerjoga, pilates atd. Nemělo by se cvičit příliš intenzivně, ale zato dostatečně dlouho, protože tuhé a vypracované svalstvo může utlačovat podkoží zevnitř a zabránit tak dostatečnému prokrvení a toku lymfy.

Povrchová péče

Masáž kartáčkem, nebo lufou kůži prokrví a udrží ji pevnou. Tentýž účinek má i masáž sprchou střídáním teplé a studené vody. Zvýší to taky účinnost  anticelulitidních krémů  s obsahem L-karnitinu, kofeinu, ženšenu nebo mořských řas, které jsou také podpůrným prostředkem v boji proti celulitidě.

Životospráva

Neexistuje zaručená dieta na odstranění celulitidy. Měli bychom jíst především dostatek zeleniny a ovoce.Správná výživa zásobuje tělo živinami pro stavbu tkání a udržení životních funkcí. Důležitá je konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínu C, který zvyšuje pevnost krevních cévek. Čistící jablečná kůra je také účinnou prevencí. Jablka zbavují organismus nečistot. Nejlépe je sníst 1-2kg. Jablek i s jaderníkem. K tomu pijeme 3 litry neperlivé vody. Tato dieta jednou měsíčně podporuje pružnost a pevnost pokožky.

Pitný režim

Při kůře je důležitý dostatečný pitný režim. Mělo by se denně vypít 2 – 3 litry neperlivé vody, nebo ovocných a bylinných čajů. Doporučuji čaje MODELIN a LYMFODREN od firmy Ryor. Lze je zakoupit v lékarně.

UŽITEČNÝ ODKAZ

Zde jsou od fa RYOR užitečné rady s videonávodem jak si sama otevřít lymfatické uzliny, správně nanášet krém, upravit životosprávu a jiné.

www.body-form.cz